Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA 2017

Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji – O!PLA 2017 oznacza „ O! Polska Animacja” Tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy do animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego. Przed ’89 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. „dodatków” prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych wspaniałych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W nowych, wolnorynkowych realiach, ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki.

Festiwal odbywa się od 2013 roku i jest próbą (od)budowania relacji pomiędzy polskim widzem, a polską animacją autorską. Celem festiwalu jest docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju. V Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA 2017 trwał w całej Polsce od 21 marca do 20 maja 2017 . Pokazy zorganizowano w ponad 60 miejscowościach. Prawie 5000 widzów-Jurorów Konkursu Głównego (animacja dla dorosłych) oraz ponad 15 000 młodych widzów-Jurorów Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! obejrzało w sumie 122 polskie animacje z ostatnich dwóch lat i demokratycznie wybrało swoich faworytów. Wielki Finał odbył się w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Tam wręczono autorom filmów statuetki - Złote, Srebrne i Brązowe Tobołki Koziołka Matołka w różnych kategoriach. Statuetki zdobyły filmy z największa liczbą głosów oddanych przez widzów- jurorów.

Na terenie Gminy Orneta pokazy filmów animowanych organizowane były przez Miejski Dom Kultury. W pokazach wzięły udział przedszkolaki i uczniowie z klas I-III. Dzieci obejrzały trzy bloki filmów animowanych a po zakończeniu pokazu głosowały na najlepsze filmy. Nasza szkoła uczestniczyła w tym festiwalu po raz pierwszy.