Jubileusz Szkoły

Minęło już 10 lat, od kiedy w obecności całej społeczności szkolnej, mieszkańców i zaproszonych gości Szkole Podstawowej w Bażynach nadano imię Jana Pawła II. Po 5 latach po tym wydarzeniu szkoła otrzymała sztandar. Hasło widniejące na sztandarze - ,, Wy jesteście przyszłością świata". Te słowa Patrona stały się formą motywacji do wytrwałej, ciężkiej pracy wszystkich, którzy byli i są związani z tą placówką. Każdy jej sukces stawał się wymownym dowodem tego, że trafiały one do serc i stały się drogowskazem wszystkich działań.

Dnia 18 maja br. odbyło się Święto Szkoły. Uroczystość poprzedziły wielotygodniowe przygotowania, a wszystko po to, aby jak najtrafniej oddać atmosferę tego podniosłego wydarzenia. Rano w dniu jubileuszu przed tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi Szkoły, dzieci z wszystkich klas zebrały się, by odśpiewać ulubioną pieśń Papieża - "Barkę", zapalić znicze pod kamieniem upamiętniającym zasadzenie ,,Dębu papieskiego" oraz złożyć podziękowania i prośby do Patrona - "kolorowe łapki". Następnie około godz. 11.00 ruszył ze szkoły pochód na czele ze sztandarem niesionym przez rodziców. Oficjalne obchody rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego. W kazaniu arcybiskup podkreślił, że trzeba wciąż z odwagą, roztropnością i miłością naśladować życie i naukę naszego Rodaka i Patrona Szkoły - Jana Pawła II. Ze względu na nieprzewidywalną aurę akademia szkolna odbyła się w murach kościelnych (chyba tak chciał nasz Patron). Były to słowa o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, wiersze i utwory muzyczne wraz z choreografią -  to  modlitwa uczniów do Ojca Świętego, ich podziękowanie i zarazem prośby wyśpiewane, pokazane oraz wymówione. W czasie trwania uroczystości głos zabrali goście: wicestarosta lidzbarski - Jarosław Kogut,  burmistrz Ornety - Ireneusz Popiel, dyrektor Gimnazjum nr 2 - Krystyna Badyda, przewodnicząca Rady Rodziców - Teresa Mackieło. Wszyscy gratulowali, wspominali historię szkoły i ludzi, którzy przyczynili się do jej rozwoju, nie zapominając o słowach Jana Pawła II i odpowiedzialności z nim związanej, który mówił: ,, Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali". Dyrektorzy szkół i przedszkoli z naszej gminy, radni oraz w/w goście przekazali na ręce dyrektor Aliny Mańkut życzenia oraz upominki. Zwieńczeniem spotkania było podziękowanie dyrektor SP im. Jana Pawła II w Bażynach dla osób wspierających przygotowanie Jubileuszu i zaproszenie do szkoły. W szkole goście mogli podziwiać prace plastyczne obrazujące pontyfikat św. Jana Pawła II, kroniki szkolne, liczne wystawy oraz fotografie obrazujące życie szkoły w Bażynach. Po zakończeniu zwiedzania szkoły i złożeniu wpisu w przygotowanej Księdze Pamiątkowej zaproszeni goście udali się na degustacje kremówki papieskiej oraz innych ciast upieczonych przez nasze kochane mamy.