Finanse mają się zgadzać

Udział klasy VIII w projekcie „Finanse mają się zgadzać”

Projekt powstał z myślą o edukacji ekonomicznej uczniów szkół podstawowych i jest  realizowany we współpracy  z Narodowym Bankiem Polskim.

W projekcie uczniowie mieli możliwość obejrzenia  filmów edukacyjnych, gdzie bohaterowie – uczniowie szkoły podstawowej – rozmawiają z dziennikarzem na tematy związane z ekonomią i finansami. Zadają pytania, odpowiadają o swoich doświadczeniach i wspólnie zastanawiają się nad różnymi aspektami wiedzy ekonomicznej – takiej praktycznej i potrzebnej na co dzień. Podane w ten sposób treści okazały się atrakcyjne i zrozumiałe. Filmy stanowią doskonałe źródło wiedzy oraz stały się punktem wyjścia do dalszej dyskusji.

Dzięki filmom uczniowie dowiedzieli  się, na co zwracać uwagę wydając własne pieniądze, po co płacimy podatki, jak kupować z głową oraz dlaczego warto oszczędzać. Poza tym poszerzyli wiedzę nt. funkcjonowania gospodarki i budżetu państwa oraz na co zwracać uwagę, kiedy będą w przyszłości chcieli otworzyć własną firmę, zatrudnić się i negocjować z pracodawcą. Dzięki filmom ósmoklasiści zdobyli  podstawową wiedzę ekonomiczną, która stanowi fundament dobrego, zdrowego i mądrego funkcjonowania w dorosłym świecie.

Klasa VIII obejrzała filmy:

Pieniądz gotówkowy i bezgotówkowy- Jak możemy płacić za zakupy? Jakich haseł do konta unikać? Jak odróżnić pieniądz prawdziwy od fałszywego i na co zwracać uwagę, kiedy płacimy kartą?

Podatki- Czym są podatki i po co je płacimy? Czym są podatki bezpośrednie a czym pośrednie? Co by było, gdybyśmy ich nie płacili

Ubezpieczenia społeczne- czym są emerytury, renty zasiłki?Skąd państwo ma na to pieniądze? Czym są ubezpieczenia społeczne i dlaczego są potrzebne?

Solidarność społeczna i wzajemna pomoc- Co to znaczy dać komuś wędkę a nie rybę? Jak można to powiedzenie zastosować na co dzień i czemu warto to zrobić? Czym jest solidarność społeczna i wzajemna pomoc oraz czemu są ważne? Jak każdy z nas może pomagać przedsiębiorcom i dlaczego warto to robić?

Działalność gospodarcza – samozatrudnienie- Wielu młodych ludzi chce mieć własną firmę.  Inni chcą w przyszłości pracować  u kogoś na etacie. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Bezpieczeństwo transakcji online- Jak bezpiecznie płacić w Internecie? Na co zwracać uwagę, czym jest kłódeczka przy adresie strony internetowej? Jakie hasła do logowania są kiepskim pomysłem i dlaczego warto zwracać uwagę na kropki w adresach stron www.?

Budżet państwa- Czym jest budżet państwa i skąd się biorą w nim pieniądze? Na co się je wydaje i co się dzieje, kiedy pieniędzy w budżecie brakuje? Jak się planuje wydatki i czemu jest ważne, aby dobrze je zaplanować?