O projekcie

Nasza szkoła została partnerem projektu „PRZESIEDLONA MŁODOŚĆ – WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW BAŻYN I OKOLICZNYCH WSI gm. ORNETA”. Głównym celem projektu jest budzenie u dzieci zainteresowania przeszłością ludzi przesiedlonych na Warmię, w tym często bliskich członków ich rodzin. Zaszczepianie w nich potrzeby kultywowania i odkrywania nieznanych kart historii, tradycji oraz gromadzenia pamiątek rodzinnych. Kształcenie prawidłowej postawy i szacunku do ludzi starszych, dla ich doświadczenia, mądrości i bogactwa przeżyć. Istotne jest również podtrzymywanie, pielęgnowanie i zacieśnianie więzi międzypokoleniowych.

Pierwszym etapem przedsięwzięcia były przeprowadzone wywiady z najstarszymi mieszkańcami wsi Augustyny, Osetnik i Bażyny  oraz nagranie opowieści o ich rodzinnych stronach, dzieciństwie i życiu rodzinnym. O tym, jakie były losy ich rodzin, jak do tego doszło, że osiedlili się tu, na ziemi warmińskiej. Z przeprowadzonych wywiadów powstanie prezentacja. Drugi etap to przeprowadzone w szkole, w klasach IV-VI, spotkania z koordynatorem projektu, panią Danutą Jaroń, podczas których uczniowie zostali zapoznani z ideą projektu. Zachętą i motywacją do odkrywania przez nich tajemnic historii rodzinnych oraz do poszukiwania pamiątek swoich przodków były „skarby” zamknięte w starej, dużej walizie nazwanej „walizką wspomnień”. Znajdowały się w niej stare fotografie, zabawki, guziki, przedmioty codziennego użytku należące do rodziny pani Jaroń. Dzieci były bardzo zainteresowane i  zaciekawione historią i działaniem starych nawet 100 letnich urządzeń i przedmiotów.  Wyraziły chęć współtworzenia miniaturowego muzeum wspomnień. Przyniesione „skarby rodzinne” utworzą później wystawę, która będzie jednym z elementów uroczystości podsumowującej całe przedsięwzięcie.

Przesiedlona młodość – wspomnienia mieszkańców okolicznych wsi gm. Orneta to bogaty w swoje działania projekt. Łączy pokolenia, uczy historii opowiadanej doświadczeniami ludzi, zaciekawia i pobudza wyobraźnię dzieci, aktywizuje do odkrywania tożsamości ziemi warmińskiej i tożsamości swoich własnych rodzinnych korzeni.

Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018” oraz ze środków samorządu Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko Mazurskiego.


Tutaj można obejrzeć film https://youtu.be/EVJKBKzGdtw

 


Agata Lipińska-Samek