„74 lata temu… 19 kwietnia 1943 roku“

W naszej szkole postanowiliśmy uczcić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Ponad tysiąc słabo uzbrojonych bojowników stawiało opór Niemcom, którzy rozpoczęli likwidację żydowskiej dzielnicy. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o tak dużej skali podjętą wówczas przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Było także pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców. Rano w szkole zapaliliśmy znicz na pamiątkę wydarzeń sprzed 74 lat. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli film przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin“ pt. „Nie było żadnej nadziei“. Następnie odbył się apel, na którym przybliżono uczniom genezę, przebieg i skutki powstania, a uczniowie wpięli w ubrania papierowe żółte żonkile. Kwiaty symbolizują pamięć o powstaniu w getcie warszawskim.