O PROJEKCIE

W obecnym roku szkolnym, na początku maja 2017r. został złożony formularz aplikacyjny na projekt pn. „Opowieści łączą pokolenia".  Komisja konkursowa pozytywnie go zaopiniowała. Przedsięwzięcie ma być kontynuacją projektu realizowanego w roku 2016 pn. „Przesiedlona młodość – wspomnienia mieszkańców Bażyn i okolicznych wsi gminy Orneta”. Praca nad poprzednim projektem uzyskała bardzo pozytywny oddźwięk wśród naszej lokalnej społeczności. Dzieci były autentycznie zaciekawione i zaangażowane w poszczególne działania. Realizacja projektu potwierdziła ważność i istotę wspólnych wielopokoleniowych spotkań. Pokazała, że dzieci potrafią słuchać i zaciekawia je historia trudnej przedwojennej, wojennej i powojennej młodości ludzi najstarszego pokolenia, których pozostało bardzo niewielu w naszej społeczności, a z dnia na dzień jest ich coraz mniej. Realizację projektu rozpoczynamy już w czerwcu, a zakończymy w listopadzie w następnym roku szkolnym. Projekt skierowany jest do naszych uczniów w wieku 12-13 lat, ale również do: młodzieży licealnej zamieszkującej miasto i gminę Orneta, najstarszego pokolenia naszej lokalnej społeczności, przesiedleńców, jak i zesłańców oraz członków Koła Sybiraków w Ornecie, członków rodzin (babć, dziadków) oraz grona pedagogicznego szkół z gminy Orneta. Głównym jego celem jest znalezienie metody na odbudowanie relacji pomiędzy pokoleniami. Pragniemy, by poprzez nasze działania młodzi mogli spróbować zrozumieć skomplikowane losy członków swoich rodzin i społeczności, w której żyją. Poszerzamy w nim zakres działań, bowiem historia rodzin osiedlonych tu na Warmii po II Wojnie Światowej  jest tak różnorodna jak nacje, które tu się osiedliły, ale też i pozostały: Warmiacy, tzw. ,,kułacy”, Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Polacy „centralacy”  oraz rodziny z zachodnich terenów Polski. Cele będą realizowane poprzez: zaangażowanie w działania dzieci, młodzieży, ich dziadków,  jak i  nauczycieli; spotkania z Zesłańcami, członkami Koła Sybiraków i ich rodzinami; nagrywanie wspomnień; wsparcie szkół w dążeniu do uzyskania certyfikatu „Szkoła wierna dziedzictwu”. W wyniku działań projektowych zostanie przygotowany przez nauczycieli scenariusz lekcji w oparciu o zgromadzone różnorodne materiały, w tym audiowizualne; nastąpi zacieśnienie i umocnienie więzi rodzinnych poprzez poznanie przez dzieci i młodzież wielopokoleniowej historii własnej rodziny i społeczności, w której żyją; wprowadzone zostaną w życie szkoły elementy regionalnej edukacji historyczno- patriotycznej; powstanie w naszej szkole stała galeria historii naszego terenu oraz prezentacja multimedialna z przeprowadzonych i nagranych wywiadów z osobami, które przeżyły zesłanie na Sybir i do Kazachstanu.

Tutaj można obejrzeć film https://www.youtube.com/watch?v=KlDfT31qEuY&t=42s

Tutaj można przeczytać artykuł: http://orneta.wm.pl/482897,Ratujmy-wspomnienia-ktore-tak-szybko-odchodza.html#axzz50x8YyyC3