OPOWIEŚCI ŁĄCZĄ POKOLENIA

Realizowany obecnie projekt „Opowieści łączą pokolenia” – wspomnienia Zesłańców na Sybir i do Kazachstanu”  stanowi  kontynuację ubiegłorocznego projektu Przesiedlona młodość – wspomnienia mieszkańców Bażyn i okolicznych wsi gm. Orneta”.  Główny cel to rozbudzanie u dzieci i młodzieży zainteresowania przeszłością najstarszego pokolenia mieszkańców naszych ziem, którzy wraz ze swoimi rodzinami przeżyli zesłanie na Sybir i do Kazachstanu, a także zaszczepianie w nich potrzeby kultywowania i odkrywania nieznanych kart historii, tradycji oraz gromadzenia pamiątek rodzinnych. Już dziś wiemy, że kontynuacja tego przedsięwzięcia przynosi efekty. Odbyły się już spotkania z dziećmi - uczniami  klas IV, V, VI i VII w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bażynach. Spotkania poprowadziła pani Danuta Jaroń. Bażyńska szkoła jest ważnym, zaangażowanym w działania, partnerem obu realizowanych projektów. Dzieciom przedstawiono ubiegłoroczną prezentację z wywiadów przeprowadzanych z mieszkańcami Bażyn, Osetnika i Augustyn, wsi położonych w gminie Orneta, pokazano zebrane zdjęcia z wystaw zebranych pamiątek oraz starych rodzinnych fotografii. Przedstawiono również obecnie realizowany projekt o Zesłańcach na Sybir i do Kazachstanu, zachęcając do poznawania  opowieści pradziadów i dziadków oraz  poszukiwania pamiątek, które ze sobą przywieźli. To budujące, kiedy się widzi, że większość dzieci poznaje historię swoich rodzin. Okazało się, że niektórych z nich pradziadkowie przeżyli zsyłkę na Sybir. Dzieci wiedzą i opowiadają. Historia mówiona, opowieść pradziadów zaciekawia je. Życiowe losy najstarszego pokolenia mieszkańców ziem warmińskich bogate są w doświadczenia niewyobrażalne dla dzieci i młodzieży żyjących we współczesnym świecie. Faktycznie i w sposób rzeczywisty wspomnienia łączą pokolenia,  bowiem w tym przedsięwzięciu biorą udział aż cztery pokolenia mieszkańców gminy Orneta!

Działanie organizowane jest w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018” oraz ze środków samorządu Ełku i Olsztyna oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.