Projekt pn. „OPOWIEŚCI  ŁĄCZĄ  POKOLENIA” - WSPOMNIENIA ZESŁAŃCÓW NA SYBIR  I  DO KAZACHSTANU

Projekt realizowany był w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Bażynach oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Ornecie  i  adresowany do dzieci  w wieku 10-12 lat, uczniów kl. IV, V, VI,VII SP, młodzieży licealnej z klas I, II i III, najstarszego pokolenia naszej lokalnej społeczności, Zesłańców, członków Koła Sybiraków w Ornecie, członków rodzin (babć, dziadków), grona pedagogicznego szkół z terenu i gminy Orneta. W szkołach: w Bażynach i w Liceum Ogólnokształcącym odbyły się spotkania z panią Danutą Jaroń podczas, których uczniowie zostali zapoznani z ideą projektu - podtrzymywania, pielęgnowania i zacieśniania więzi międzypokoleniowych. To zachęciło i zmotywowało dzieci i młodzież do odkrywania tajemnic historii rodzinnych, poszukiwania pamiątek swoich przodków. Odbyły się również spotkania z Zesłańcami, członkami Koła Sybiraków i ich rodzinami. Nagrywane były wspomnienia sześciu wspaniałych, kochanych, odważnych ludzi, którzy zdecydowali mimo oporów, podzielić się swoimi przeżyciami z pobytu na obczyźnie - na Syberii i w Kazachstanie. W nagraniach uczestniczyli uczniowie z LO w Ornecie: Wiktoria Lipińska, Wiktoria Mil, Michał Aniśko. Następnie Wiktoria L. i Michał A. z pomocą kolegi Michała Szcześniaka oraz pod nadzorem swojego nauczyciela historii Józefa Uzara zmontowali film dokumentujący wspomnienia Sybiraków. Jego bohaterami są: p.Maria Hanas, p.Leokadia Lenkiewicz, p.Tatiana Pilipczuk, p.Anastazja Harnatkiewicz, p.Józef Śnieżko, p.Stanisław Masalski. W wyniku działań projektowych nauczycielki: Agata Lipińska-Samek i Danuta Hanas opracowały scenariusz lekcji w oparciu  o zgromadzone różnorodne materiały, w tym audiowizualne z poprzedniego projektu pn. „Przesiedlona młodość - wspomnienia mieszkańców Bażyn i okolicznych wsi”. Przekazano go poszczególnym placówkom oświatowym z gminy Orneta na płycie CD wraz z innymi źródłami projektowymi. Jest to wsparcie dla szkół w dążeniu do uzyskania certyfikatu „Szkoła wierna dziedzictwu”. Dzięki projektom nastąpiło zacieśnienie i umocnienie  więzi  rodzinnych poprzez zainteresowanie się dzieci i młodzieży historią własnej rodziny i społeczności. Wprowadzone zostały w życie szkoły elementy edukacji regionalnej. Powstała w bażyńskiej szkole stała galeria historii naszego terenu oraz specjalna mapka pt. „Droga do Ojczyzny”, gdzie zostały zaznaczone „drogi”, które musieli pokonać z trudem nasi bohaterowie - Sybiracy (panie: Marysia, Lodzia, Tania, Anastazja oraz panowie: Józef i Stanisław), aby powrócić do ukochanego rodzinnego kraju. 17 września upamiętniono Światowy Dzień Sybiraka. Uczniowie deklamowali wiersze ze zbioru – „Poezja o pobycie na Syberii i Sybirakach”, a także nauczyli się Hymnu Sybiraków. Oskar Jaroszewicz i Maja Grygiencza grali i śpiewali przepiękny utwór „Sybirackie anioły”.

W Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Orneta odbyła się 10 listopada uroczystość wieńcząca koniec projektu „Opowieści łączą pokolenia”. Było to wielopokoleniowe spotkanie z Sybirakami, dziećmi, młodzieżą, włodarzami gminy, dyrektorami, nauczycielami i uczniami lokalnych szkół, seniorami, mieszkańcami Ornety.... Dzieci i młodzież recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce sybirackiej. Wyświetlono uczestnikom film i  można było obejrzeć wystawę fotografii, listów, kartek, pamiątek, książek, wspomnień. Wystąpił Zespół „Ornecianie”, który zaprezentował piosenki: „Polskie kwiaty”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Kolęda zesłańców Sybiru z 1941r.”. Można było pogawędzić przy smakowitym cieście i herbatce przygotowanych przez panie: Irenkę, Magdę i Bożenkę. Wystawa fotografii, listów, dokumentów związanych z deportacją na Sybir i do Kazachstanu pozostanie w Ratuszu - Sali Sesyjnej, aby mogły ją obejrzeć inni mieszkańcy naszej gminy.

POMYSŁODAWCY I REALIZATORZY PROJEKTU:

• Danuta Jaroń – pracownica Urzędu Miejskiego w Ornecie

• Danuta Hanas – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bażynach

• Agata Lipińska-Samek – nauczycielka ze Szkoły  Podstawowej im. Jana Pawła II w Bażynach

PARTNERZY PROJEKTU:

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Bażynach