Październik - Przyjaźń

„Prawdziwym przyjacielem jest ten,

dzięki któremu staję się lepszy.“

Jan Paweł II

W październiku tematem przewodnim była przyjaźń i jej rola w życiu każdego człowieka. Uczniowie rozmawiali o cechach przyjaciela, umiejętności bycia sobą w przyjaźni, zasadach obowiązujących w przyjaźni i koleżeństwie.

Klasa I

• Gry i zabawy integracyjne- poznawanie się, nawiązywanie znajomości i przyjaźni,

• Rozmowa o podstawowych potrzebach człowieka oraz ich zaspokajaniu (w tym o potrzebie przyjaźni).

Klasa II

• Co to znaczy być dobrym kolegą?”- tworzenie wspólnego „słoneczka”- cech dobrego kolegi/koleżanki

• Zabawa integracyjna „Jesienny bukiet”- nauka dzielenia się z innymi, oddawania znalezionej rzeczy.

• Realizacja tematów:

1. „Koledzy i przyjaciele. Znaczenie przyjaźni w życiu codziennym.”

2. Warto pomagać innym.

3. Lekarstwo na smutek. Rola przyjaciela w trudnych chwilach”.

Klasa IV

• Realizacja zajęć z wychowawcą „Z kim się przyjaźnię i dlaczego?” oraz „Grzeczność nie jest rzeczą małą”.

Klasa V

• Realizacja zajęć z wychowawcą „Cechy prawdziwego przyjaciela” oraz „Jak zdobyć przyjaciela i być przyjacielem”.

• Zajęcia z pedagogiem szkolnym „Blaski i cienie koleżeństwa, czyli jak pozostać sobą wśród kolegów i koleżanek?” oraz tworzenie „Drzewa przyjaźni”- na którym umieszczono cechy prawdziwego przyjaciela.

• Temat zajęć z wychowawcą „Kodeks Przyjaźni”.

Klasa VII

• Zajęcia z wychowawcą  „Przyjaźń na podstawie filmu pt. „Chłopiec w pasiastej piżamie”.

• Zajęcia warsztatowe z pedagogiem szkolnym „Odpowiedzialność za słowa”.

Na zajęciach świetlicowych uczniowie stworzyli gazetkę ścienną „Cechy prawdziwego przyjaciela”.

W klasach IV-VII pedagog szkolny przeprowadził zajęcia pt. „Jak zostać dobrym przyjacielem- rola przyjaźni w życiu człowieka.”