Grudzień - Tradycja

"Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie
                                     dla przyszłych pokoleń.
                                     Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię,
                                   niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!"

Jan Paweł II

Grudzień to miesiąc, w którym szczególną uwagę przywiązywaliśmy do działań i rozmów o tradycjach, a także chcieliśmy uzmysłowić uczniom, ile pięknych tradycji pielęgnuje się w naszej szkole.

Grudniową tradycją w każdej klasie są Mikołajki- wręczanie sobie drobnych upominków. Podjęto również tradycyjne działania w związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem- dekorowanie klas, ubieranie choinek, przygotowanie do kiermaszu bożonarodzeniowego- nauka piosenek świątecznych, kolęd i pastorałek oraz pieczenie i dekorowanie pierników. Tradycyjnie odbyły się również wigilie szkolne dla klas 0-III i IV-VII oraz jasełka przygotowane przez uczniów pod kierunkiem nauczycielki religii.

Uczniowie na zajęciach świetlicowych wykonali lapbooka o genezie i znaczeniu słowa tradycja. Uczniowie klas I-III mogli na gazetkach ściennych przeczytać o tradycjach związanych ze współczesnymi tradycjami związanymi z Bożym Narodzeniem, a uczniowie klas IV-VII poznali tradycje bożonarodzeniowe na dawnej Warmii.

Działania w klasach:

Klasa I

• Realizacja kręgu tematycznego „Wkrótce Boże Narodzenie“- nauka kolęd i pastorałek, rozmowa o świętach w rodzinnych domach uczniów, wykonywanie ozdób świątecznych.

Klasa II

• Realizacja tematów „Ubieramy choinkę“, „Pamiętamy o innych“, „Wigilia w naszych domach“, „W świątecznym nastroju“.

Klasa III

• Realizacja tematów „Każdy może być Świętym Mikołajem“, „Pierwsza gdwiazdka“, „Kolędowy czas“.

Klasa IV

• Zajęcia z księdzem  Tomaszem Kocińskim „Znaczenie świąt w naszych domach“ , a także zabawa z adwentowa z kalendarzem.

Klasa V

• Zajęcia z wychowawcą „Jak rozumiem słowo tradycja? Czy tradycje należy przekazywać kolejnym pokoleniom?“

• Dekorowanie figurek gipsowych do ozdobienia klasowej choinki.

• Pogadanka na temat tradycji świątecznych.

Klasa VII

• Zajęcia z wychowawcą „Tradycje w mojej rodzinie“.