Konkurs Matematyczny

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Mingajnach odbyły się Gminne Międzyszkolne Potyczki Matematyczne klas I – III. Konkurs przeprowadzono 8 maja. Uczestniczyły w nim szkoły: SP w Mingajnach, SP nr 1 i SP nr 4 w Ornecie oraz SP w Bażynach. Drużyny składały się z trzech osób; po jednej z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Naszą szkołę reprezentowali: z kl.I Marysia Leszczewska, z kl.II Michał Kaczmarek, z kl. III  Wojtek Czesak. Okazało się, iż Wojtek Czesak uczestniczy w konkursie już po raz trzeci i bardzo żałuje, że nie będzie mógł brać udziału w konkursie w przyszłym roku.

Po powitaniu gości przez dyrektor Annę Kulka nastąpiło powitanie uczniów. Drugoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny i tradycyjnie zaśpiewali „hymn” pt. „Kocham Cię, matematyko”. Po czym prowadząca konkurs Mirosława Sawaniewicz zaprosiła wszystkie dzieci do etapu pierwszego, w którym popisały się sprawnym liczeniem uzyskując maksymalną ilość punktów. W drugim etapie uczestnicy rozwiązywali zadania tekstowe. Okazały się one trudne, szczególnie dla uczniów klasy trzeciej. Jednakże nie zniechęciło to dzieci do dalszej rywalizacji. Prowadząca zadbała o chwilę relaksu dla małych matematyków. Wzięli oni udział w Quizie o Polsce. Do zabawy zaprosili uczniów artyści z klasy drugiej śpiewając piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Uczestnicy losowali pytania dotyczące znanych miejsc w Polsce i zaznaczali je na przygotowanej mapie naszego kraju. Kolejny etap potyczek to zadania geometryczne - tu najlepiej poradzili sobie uczniowie klas drugich rozwiązując zadania bezbłędnie. W etapie czwartym wszystkie drużyny sprawnie współpracując szybko rozwiązały krzyżówkę i odszyfrowały hasło: Sto lat niepodległości Polski.

W etapie piątym uczestnicy zmagali się z zadaniami  wykorzystując zdobyte wiadomości praktyczne. Tu pierwszaki z wszystkich szkół bezbłędnie zaznaczyły czas na zegarach uzyskując maksymalną ilość punktów.

Ostatni etap to Zadania Sowy, które wymagały „główkowania”.  Po tej części mali matematycy mogli odsapnąć. Otrzymali słodki poczęstunek i czekolady będące nagrodami za udział w Quizie o Polsce.

Potyczki Matematyczne zakończyło wręczenie pucharów i dyplomów dla szkół oraz upominków dla wszystkich uczniów. I miejsce zdobyli przedstawiciele SP w Mingajnach; II miejsce (ex aequo)- SP nr 1 w Ornecie i SP w Bażynach; III miejsce - SP nr 4 w Ornecie.