Rodzinny Piknik Historyczny

W ramach ogólnopolskiego programu: "Rok dla Niepodległej" jednym z zamierzeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bażynach było objęcie pamięcią i przybliżenie historycznego miejsca, oddalonego od szkoły o 6 km (w okolicy Spędów). W związku z tym zaplanowaliśmy Rodzinny Piknik Historyczny w pobliżu zabytkowego szańca z roku 1807. Odbył się on w plenerze 2 czerwca br. Uczestniczyli w nim przede wszystkim nasi uczniowie z rodzicami, nauczyciele, ale również lokalni miłośnicy historii. Przedsięwzięcie miało na celu integrację mieszkańców, rozbudzenie dumy z własnej tożsamości i przynależności do regionu, poznanie historii regionu i najbliższej okolicy poprzez niekonwencjonalne metody edukacyjne. Ważnym celem było zaangażowanie młodzieży w opiekę nad materialnym dziedzictwem kultury i włączenie jej w działalność społeczną. W realizacji pomogło nam Stowarzyszenie REDUTA z Ornety oraz Grupa Historyczna GUTTSTADT z Dobrego Miasta. Zaprezentowali oni umundurowanie i uzbrojenie z okresu wojen napoleońskich. Pokazali, jak wyglądało obozowisko żołnierskie. Przybliżyli krótko miejsce potyczki z dn.4-5 czerwca 1807r. pomiędzy wojskami rosyjsko-pruskimi a francuskimi. Nawiązali do udziału Polaków w szeregach Armii Napoleona oraz ich dążeń niepodległościowych ("Legiony Polskie miały podlegać pod względem operacyjnym dowództwu Bonapartego. Z władzami lombardzkimi łączyła je umowa, zawarta przez Dąbrowskiego z Administracją Generalną Lombardii (Francja) 9 stycznia 1797, na mocy której władze włoskie traktowały je nie jako cudzoziemskie oddziały najemne, lecz sprzymierzonych z Włochami patriotów walczących o wolność swego kraju.").

Była również możliwość zwiedzenia zabytkowego szańca - pozostałości po bitwie, który jest widoczny do dziś w postaci umocnień ziemnych, zwanych przed 1945 r. „Francuskim Przyczółkiem”. Poznaliśmy także ciekawostkę, ponieważ walkami z roku 1807 o utrzymanie mostu na rzece Pasłęce w Spędach dowodził Marszałek Bernadotte. Tu został ranny w szyję. Okazało się, iż po kilku latach od tego wydarzenia objął tron Szwecji, a jego potomkowie zasiadają na tronie Szwecji do dziś. W imprezie uczestniczyli harcerze z Hufca ZHP z Ornety. Przygotowali konkurencje zręcznościowe, dzięki którym PUCHAR NAPOLEONA zdobyła uczennica kl. IV - Amelia Domańska. Nie obyło się bez przyjemności kulinarnych. Kuchnia polowa zaserwowała grochówkę.

Wsparcia w organizacji udzielił nam Warmiński Klub Motocyklowy DRAGER ORNETA, gdyż użyczył nam stołów i ławek dla gości.

W ten sposób spędzony wolny czas z rodziną, na łonie natury, dzieci i młodzież miło wspominają, a wiedza o historii regionu pozostanie w ich pamięci na zawsze.