Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III na Westerplatte

Westerplatte to miejsce, które warto zobaczyć. O tym przekonały się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I, II i III naszej szkoły. We wtorek 12 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Gdańska. Pogoda nam dopisywała, humory również. Najpierw zwiedzaliśmy Westerplatte. Poznaliśmy jego historię. Dowiedzieliśmy się, że jest to miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Znajduje się tam cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, którzy bronili się dzielnie przez siedem dni przed niemieckim najeźdźcą. W miejscu, gdzie toczyły się walki ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3. Ponadto na usypanym po wojnie kopcu jest Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty w 1966 roku. Spotkaliśmy pana, który demonstrował mundur z czasów obrony tego półwyspu. Objaśniał, z jakich elementów składało się wyposażenie żołnierza – broń i umundurowanie. Na koniec dzieci kupiły pamiątki, a potem wyruszyliśmy do ZOO. Tu z zaciekawieniem dzieci oglądały różnorodnych mieszkańców ogrodu. Podglądały różne gatunki małp, antylopy, pandy, surokatki. Najbardziej jednak zachwyciły się lwami, żyrafami, pingwinami i hipopotamami. Najdłużej jednak oblegały wybieg dla słoni, gdzie królowały dwie panie po 50-ce. Jedna to słonica indyjska, a druga - afrykańska. Licznie zadawane pytania świadczyły o zainteresowaniach światem egzotycznych zwierząt. Kilka godzin spędzonych w ZOO minęło szybko i musieliśmy pełni wrażeń wyruszyć w drogę powrotną. W pamięci uczestników wycieczki pozostaną liczne obrazy, m.in. król zwierząt - potężny lew. Miał on niedawno „przygodę zdrowotną” ze swoim uzębieniem, ale na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie. My również zdrowi i cali dotarliśmy do swoich domów.