Moje Muzeum - informacje o konkursie

Celem działania jest zgromadzenie i swoista inwentaryzacja zasobów kulturowych dzieci i młodzieży Bażyn (Ornety). W trakcie jej wykonywania młodzi ludzie pod opieką nauczycieli i animatorów kultury uczyć się będą tego jak uczyć się otaczającego świata, jak eksplorować różne obszary dziedzictwa przeszłości najbliższych. Należy zaznaczyć, że jest to pierwszy etap działania  – kolejne edycje polegać będą na wykorzystaniu odkrytych zasobów w procesie planowania i działania na rzecz przyszłości. Poniżej przedstawiamy tekst ogłoszenia konkursu:

Muzeum to miejsce, w którym gromadzi się rzeczy ważne. Takie, jakie chce się zachować na przyszłość i takie, o których chcielibyśmy, by wiedzieli też inni. Nasz konkurs jest zachętą do tego, byś stworzył swoje własne MUZEUM. Takie, jakie tylko Ty, a nie nikt inny, możesz zapełnić treścią. Szczególnie zależy nam na wiedzy o zdarzeniach, rzeczach i obrazach - najdawniejszych, a jeszcze pamiętanych.

Proponując Ci udział w konkursie zależy nam na tym, by zainteresować Cię nieznanymi, zapominanymi zdarzeniami z przeszłości.  Przede wszystkim tymi, które przechowują w pamięci ludzie starsi z Twojego otoczenia – rodzice, dziadkowie, krewni, sąsiedzi…. Proponujemy, żebyś poprosił/a ich o to, by opowiedzieli Ci o zdarzeniach, które przeżyli, albo o takich, o których im opowiedziano. Często można natrafić na wspomnienia bardzo stare, te jeszcze sprzed wojny - o dzieciństwie, obyczajach, o tym jak się kiedyś żyło, o wojnie, o tym jak ludzie osiedlali się
na Warmii, jak wyglądały czasy powojenne……..Zapytaj o stare zdjęcia, dokumenty, zachowane stare przedmioty, szczególnie te, z którymi wiążą się jakieś opowieści. Ważne, żeby to były przedmioty i wspomnienia pochodzące od ludzi, od tych, którzy bezpośrednio je przeżywali, albo od ich świadków, którzy o nich  usłyszeli. Nie z książek, czy internetu.

Od Twojej decyzji zależy, co znajdzie się w MUZEUM i jaki będzie miało kształt. Może być zbiorem niedużych plansz, rysunków, albumem, mapą wędrówek, które odbyła rodzina zanim przybyła na Warmię, prezentacją komputerową itp… A zawierać może zapisy, albo nagrania opowieści – np. historię rodziny, czy opowieści związane ze zdjęciami, przedmiotami, dokumentami, albo np. zestaw opisanych archiwalnych zdjęć i dokumentów……….