Domowi detektywi

Program Domowych Detektywów„Jaś i Małgosia na tropie” stanowi pierwszą część programu profilaktyki przeznaczonego dla uczniów w wieku 10- 11 lat oraz ich rodziców. Celem tego programu jest:

1. opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol,

2. zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali pić,

3. ograniczenia skali problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież.

Treści programu oraz sposób jego realizacji przy czynnym udziale liderów młodzieżowych oraz aktywnym udziale rodziców są oparte na aktualnej wiedzy o czynnikach chroniących i czynnikach ryzyka dotyczących picia alkoholu przez dzieci. Program wykorzystuje 4 zeszyty przeznaczone do wspólnej pracy uczniów z ich rodzicami oraz zabawne komiksy, które poruszają tematy negatywnych konsekwencji picia alkoholu, wpływu środków masowego przekazu na kształtowanie przekonań nt. alkoholu, presji rówieśniczej oraz sposobów radzenia sobie z nią. Ważnym elementem realizacji tego programu jest praca w grupach pod kierunkiem lidera grupy.

W programie uczestniczyło 12 uczniów klasy V. Program był realizowany przez 4 tygodnie w miesiącach: maju i czerwcu 2017r. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, a następnie w domu z rodzicami wykonali zadania z 4 zeszytów zadaniowych. W kolejnym roku planuje się kontynuowanie II części tego programu profilaktyki zatytułowanej „Fantastyczne możliwości”.

W roku szkolnym 2016/2017 w programie brało udział 12 osób z klasy VI, a w roku skolnym 2017/2018 - 12 osób z klasy V.