"Czas na zdrowie"

Program miał na celu zgłębienie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia oraz promowanie rolnictwa ekologicznego. Projekt realizowany był w dwóch etapach w formie współpracy zespołowej uczniów klas IV- VI, a zakończy się w grudniu 2017r.

W czerwcu przystąpiliśmy do tego projektu. Pierwszy etap -ROZGRZEWKA polegał na przygotowaniu dziesięcioosobowego zespołu uczestników.  Członkowie zespołu zostali wyłonieni spośród 15 osób klas IV –VI, które zgłosiły się do projektu „Czas na zdrowie”.

Pierwszym zadaniem każdego członka zespołu było określenie mocnych stron.  Wykorzystując swoje mocne strony przypisaliśmy sobie zadania z programu „Czas na zdrowie”.  Kolejnym krokiem było wyłonienie lidera zespołu, którym została Zuzanna Strzelecka wybrana większością głosów członków zespołu. Jej zastępcą i doradczynią została Kornelia Marcinkan. Zespół w wyłonionym składzie przystąpił do wymyślania nazwy zespołu. Wybraliśmy „Bażyniaczki – Świeżaczki”. Logo naszej drużyny przygotowała Zuzanna Lipińska.

Kolejnym etapem rozgrzewki była wizyta w gospodarstwie ekologicznym naszej uczennicy, gdzie poznawaliśmy funkcjonowanie gospodarstwa o zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej. Uczniowie poznali gospodarstwo łączące przyjazne środowisku praktyki gospodarskie, wykorzystywanie naturalnych procesów zapewniający właściwy dobrostan zwierząt. Atrakcją była nauka jazdy konnej zorganizowana przez właścicielkę gospodarstwa ekologicznego Panią Teresę Mackieło. Z wizyty przygotowaliśmy prezentację multimedialną, którą zaprezentowaliśmy podczas apelu dla naszych kolegów i koleżanek w szkole.

Po realizacji powyższych etapów przeszliśmy do etapu 2, czyli FESTYNU ZDROWIA. Zadaniem zespołu było przygotowanie pokazu filmów z cyklu „śmietnik w mojej głowie” mający charakter edukacyjny, weryfikujący utarte poglądy na temat odżywiania i aktywności fizycznej. Pokaz odbył się dla uczniów klas I-VI. Ten sam zespół przygotował w ramach zajęć świetlicy zabawy grupowe dla dzieci klas I-III w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu.  Uczniowie w ramach godzin wychowania fizycznego uczyli się planować promocję i organizację zawodów lekkoatletycznych, a na zajęciach świetlicy zespoły doskonaliły swoje umiejętności planując piknik rodzinny. Głównym celem naszego programu było zorganizowanie na Dzień Dziecka rodzinnego pikniku łączącego aktywność fizyczną dzieci i ich rodzin ze zdrowym odżywianiem. Nasz piknik odbył się pod hasłem „Żyj aktywnie trzymaj formę to nasz czas na zdrowie”. W tym dniu, mimo iż nie dopisała pogoda, uczniowie klas I-III wspólnie z rodzicami i wychowawcami kibicowali starszym kolegom i koleżankom biorącym udział w trójboju lekkoatletycznym, brali udział w zabawach zorganizowanych przez wychowawców. Po części rekreacyjnej nastąpiła degustacja zdrowych przekąsek przygotowanych wspólnie przez rodziców i pracowników stołówki szkolnej. Grupa zajęć tanecznych, chcąc umilić oczekiwania na wyniki turnieju lekkoatletycznego, przygotowała układ taneczny.  Za wspólne zabawy, poświęcony czas uczniowie wręczyli swoim rodzinom własnoręcznie wykonane dyplomy „Super Rodzinki”.