EkoEksperymentarium

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klas I-III z naszej szkoły przystąpili do programu „EkoEksperymentarium”.

EkoEksperymentarium to gra opracowana z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 11 lat, ich rodzicach i nauczycielach. Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie lekcji, zarówno w klasie, jak i zdalnie. EkoEksperymentarium w wersji online pozwala przeprowadzić jedną lub wiele lekcji w ciągu roku szkolnego. Na program składają się różnorodne działania poświęcone edukacji ekologicznej i postawom proklimatycznym w codziennym życiu, zaproponowane dzieciom najpierw w formie wystaw edukacyjnych, teraz w postaci gry online. W wirtualnym domu odwiedzić można łazienkę i kuchnię, gdzie ukryte są zagadki pomagające zrozumieć, na czym polega oszczędzanie energii i wody czy prawidłowe segregowanie śmieci. Każde pomieszczenie to pół godziny zabaw i łamigłówek. EkoEksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę. Twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas. Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzania drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Potwierdzeniem udziału w programie jest certyfikat, który mogą zdobyć nauczyciele i grupy uczniowskie.