23 KWIETNIA- DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 KWIETNIA-

DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.

Uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły również włączyli się w obchody tego ważnego dnia.

Niektórzy pochwalili się własnym księgozbiorem, przesyłając zdjęcia. Na półkach znalazły się rozmaite pozycje- lektury szkolne, książeczki z dzieciństwa, baśnie, serie ulubionych powieści oraz te, związane z pasjami. Rozpiętość zainteresowań czytelniczych  zachwyca!

Poza tym chętni uczniowie wzięli udział w ankiecie dotyczącej czytelnictwa.

Wyniki ankiety pokazują, że 78% uczniów lubi czytać. Przeczytali średnio około 5 książek od początku tego roku kalendarzowego. Ulubionymi książkami dzieciaków są w dużej mierze lektury szkolne: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Chłopcy z Placu Broni”, „”Mały Książę”,  „W pustyni i w puszczy”, „Mikołajek”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, ale wymieniają również serię „Harry Potter”, książkę „Hej, Jędrek” czy „Najwyższa góra świata”.

Tylko dwie osoby przyznały się do tego, że czytają tylko lektury szkolne. Polskich Noblistów w dziedzinie literatury znają prawie wszyscy ankietowani. Brawo!

Wśród poznanych bohaterów literackich uczniów zachwycili:  Mały Książę, hobbiści, Staś Tarkowski, Pan Kleks, Peter Nimble czy Naruto Uzmaki (bohater anime).

Nasi uczniowie, gdyby byli pisarzami,  pisaliby powieści fantasy lub kryminały.

Wartość czytania w sześciostopniowej szkolnej skali uczniowie oceniają na 5.

O wartościach płynących z czytania powiedziano już dużo. My, dorośli, wiemy doskonale, że nic tak nie rozwija wyobraźni, nie wzbogaca naszego słownictwa, nie kształtuje samodzielnego myślenia, nie uwrażliwia i nie rozbudza zainteresowań, jak właśnie czytanie.

78% uczniów według ankiety posiada własną biblioteczkę, to mnie bardzo cieszy. Stwórzmy dzieciom księgozbiór, aby mogły czerpać korzyści z obcowania z książką, a Wy- zbuntowani nastolatkowie- buntujcie się jeszcze bardziej- sięgając po książkę.

Agnieszka Lawrenc