21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W naszej szkole nie zapomnieliśmy o obchodach tego dnia.

Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki, których tematem była historia i różnorodność języka polskiego. Dzięki niej uczniowie mogli dowiedzieć się o zasługach Reja i Kochanowskiego, poznać pierwsze, zapisane po polsku zdanie, a także poćwiczyć dykcję dzięki łamańcom językowym np.: „Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny”.

Następnie uczniowie klas II-VIII oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni poddani zostali swoistemu egzaminowi ze znajomości tajników i niuansów języka polskiego. Wszyscy pisali krótki test, polegający na wyborze jednej z dwóch form wyrazów lub zwrotów, z których tylko jedna była poprawna. Zadań było tylko lub aż 30, bo jak się okazało, nie wszystkie były łatwe i oczywiste. Uczestnicy zabawy najlepiej poradzili sobie z poprawnością takich wyrazów i  zwrotów jak: pizzeria, tu jest napisane, włączać, ja umiem i bohater. Niestety, zostali pokonani przez: rok dwa tysiące dwudziesty czwarty, wsuwkę, w cudzysłowie, pięć meczów. Największym koszmarem uczestników konkursu okazał się BRAK ŻMII, bo aż 64 z 75 osób wskazało błędną odpowiedź. Po zakończeniu zmagań uczniowie wkleili do zeszytów pamiątkową wklejkę.

Następnego dnia odbyło się podsumowanie zmagań z trudnym językiem ojczystym. W każdej klasie oraz w kategorii nauczyciele i pracownicy wyłoniono zwycięzców- znawców języka polskiego- którym wręczono pamiątkowe dyplomy. (Lista zwycięzców znajduje się w zakładce NASZE SUKCESY).

Na gazetkach pojawiły się poprawne odpowiedzi oraz wyjaśnienia dotyczące pisowni najtrudniejszych wyrazów.

Do wspólnej zabawy zapraszam za rok.

Proszę  trenować -  czytać słownik, pytać, dociekać, uczyć się, zgłębiać, ćwiczyć, wkuwać, zapamiętywać i doskonalić znajomość naszego języka polskiego.

 

                                                                                                                                                            Agnieszka Lawrenc