EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

6 marca nasz szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy. Z tej okazji pani logopeda Agata Lipińska-Samek przygotowała uczniom z oddziału przedszkolnego i klas I-III rozmaite gry i zabawy logopedyczne.

Na rozgrzewkę odbyła się gimnastyka buzi i języka. Dzieci z zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe i fonacyjne. Później było wypowiadanie trudnych słów, wyrażeń i zdań oraz ćwiczenia słuchowe. W ruch poszły też gry planszowe. Na korytarzu zawisły śmieszne miny do ćwiczenia aparatu mowy oraz gazetka na temat faktów i mitów w logopedii oraz pojawiającego się w ostatnich latach bardzo często sygmatyzmu międzyzębowego.

Na koniec spotkania uczniowie otrzymali zabawkę do ćwiczeń oddechowych wykonaną przez panią Agatę.

Dlaczego to ważne? - bo jak nas słyszą, tak nas piszą. To, w jaki sposób mówimy, wpływa na to, jak jesteśmy odbierani. Sposób mówienia to tempo, wysokość głosu, tembr głosu, melodia wypowiedzi oraz staranność artykulacyjna. Dziecko z wadą wymowy staje się mniej pewne siebie może też mieć ogromne trudności w nauce począwszy od nauki czytania i pisania. Dlatego warto jak najwcześniej wyrównać braki i dać dziecku szansę na prawidłowy rozwój.