Wyjazd edukacyjny do Warszawy

13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiono go w 2007 r. jako święto państwowe decyzją Sejmu w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prace ekshumacyjne Niemcy rozpoczęli 18 lutego i do 13 kwietnia wydobyli ponad 400 ciał. W dniu tym radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów.

Z okazji uroczystych obchodów tej rocznicy Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Olsztynie zaprosiło delegację naszej szkoły do Warszawy. Pani Barbara Gawlicka, prezes Stowarzyszenia, była gościem naszej szkoły podczas sadzenia Dębu Pamięci i wizyta ta zrobiła na Niej wielkie wrażenie. Stąd tak duże wyróżnienie dla uczniów naszej szkoły. Delegacja liczyła trzy uczennice: Basia Frankowska, Zuzia Lipińska, Eliza Tryniecka i nauczycielka historii. Pierwszym punktem programu uroczystości była wizyta w Muzeum Katyńskim. Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Zgromadzono tu mnóstwo przedmiotów osobistych należących do zamordowanych oraz na kamiennych tablicach umieszczono nazwiska osób zamordowanych. Dodatkową atrakcją było spotkanie pani Anny Marii Anders, która chwilę z nami porozmawiała i chętnie zgodziła się na pamiątkową fotografię. O 11.30 rozpoczęły  się główne uroczystości: msza święta odprawiona przez biskupa polowego Józefa Guzdka w intencji oficerów, funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych na Wschodzie oraz złożenie zniczy przed epitafiami katyńskimi znajdującymi się na terenie muzeum.
    Po obiedzie pojechaliśmy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.  Odwiedziliśmy kwatery: na Łączce, Dolinkę Katyńską, Kwaterę Smoleńską. Mimo śniegu, deszczu i zimna wyjazd był bardzo udany i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń.