Wyjazd do Centrum Hewelianum w Gdańsku

Dnia 24 maja br. uczniowie z grupy projektowej MAŁY NOBLISTA z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Bażynach wybrali się na wycieczkę do Centrum Hewalianum. Wyjazd ten był realizacją projektu „MŁODZI - GENIALNI. Innowacyjna edukacja w Gminie Orneta” mającego na celu kształcenie kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności w zakresie kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej.

Centrum Hewelianum znajduje się na Górze Gradowej w Gdańsku, gdzie mieszczą się zabytkowe XIX-wieczne budynki. Niektóre z nich zamienione zostały w nowoczesną bazę edukacyjną do poznawania świata i praw nim rządzących. Nazwa natomiast pochodzi od gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Nasi Mali Nobliści przeżyli w Hewelianum fascynującą przygodę - obejrzeli interaktywną wystawę ,,Dookoła Świata" oraz eksperymentowali w ,,Laboratorium Pana Kleksa”.

Potem udali się na ulicę Długą, by podziwiać stare kamienice, Fontannę Neptuna czy Dwór Artusa. Przeszli również niecodzienne doświadczenie podczas pobytu w restauracji. Każdy otrzymał menu, z którym musiał się zapoznać, aby dokonać wyboru swojego dania obiadowego. W oczekiwaniu na realizację smacznego i obfitego posiłku, obserwowali tłumy turystów z różnych stron świata. Usłyszeli również różnorodne języki, m.in. włoski, niemiecki, hiszpański, angielski, rosyjski, co było dodatkową lekcją poznawania świata.

Na koniec był czas na relaks - zabawy na plaży i zamoczenie nóg w słonych wodach Zatoki Gdańskiej. Miłym zaskoczeniem dla niektórych był przejazd tunelem i zobaczenie słynnego stadionu Energa.

Wyjazd do Gdańska był bardzo udany. Pogoda i humory dopisały. Po powrocie uczniowie entuzjastycznie dzielili się wrażeniami z rodzicami i rówieśnikami.

Danuta Hanas