Pamiętna data

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Rosjanie zaatakowali na całej wschodniej granicy między godziną 3 a 6 rano. Wcześniej przekazali polskiemu ambasadorowi notę stwierdzającą, że Polska już nie istnieje oraz informującą o wkroczeniu wojsk radzieckich na nasze terytorium.

Najazd sowiecki był agresją zbrojną, podjętą - tak, jak niemiecka 1 września - bez wypowiedzenia wojny. Agresja Sowietów jest nazywana IV rozbiorem Polski, ponieważ okupanci podzielili między siebie strefy wpływów.

W Polsce od 1991 roku obchodzi się tego dnia Dzień Sybiraka, a od 2003 Światowy Dzień Sybiraka w celu upamiętnienia rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

W naszej szkole o tej dacie również się pamięta i przypomina o niej naszym uczniom. Pamięć tych tragicznych wydarzeń ze stronic polskiej historii nie powinna zaginąć.

Zuzia, w imieniu społeczności szkolnej złożyła kwiaty i zapaliła znicz na pomniku Sybiraków w Ornecie. Odwiedziła również, zaprzyjaźnionych z naszą szkołą, uczestników projektu „Opowieści łączą pokolenia” – panią Tatianę Pilipczuk i panią Leokadię Lenkowską oraz pana Stanisława Masalskiego. Wizyta Zuzi była dla nich ogromną niespodzianką. Przyniesione przez dziewczynkę kwiaty i laurka ze zdjęciem z ubiegłorocznego spotkania z uczniami były niezwykle wzruszającym momentem.

 

 

                                                                                                                    Danuta Hanas

                                                                                               Agnieszka Lawrenc