Wychowanie przez czytanie

Czytać to bardziej żyć,

to żyć intensywniej.

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

„Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija - emocjonalnie, umysłowo, moralnie. Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie, by wyposażyć dziecko w ogromny kapitał w każdym z tych aspektów jego osobowości, potencjału i charakteru.

Wartości moralne to prawdziwe drogowskazy życiowe, które ułatwią dziecku poruszanie się w skomplikowanej przestrzeni relacji międzyludzkich. To kompas, jakiego nie powinno zabraknąć żadnemu podróżnikowi, który ma wkrótce wyruszyć w wielką podróż – w samodzielne życie.

Czytanie dziecku i nauczanie go praktykowania wartości moralnych z własnego przekonania i własnej woli to najskuteczniejsza witamina dla jego wszechstronnego rozwoju i szczepionka przeciwko złym wpływom. To najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla jego szczęścia.“

Taka właśnie idea przyświeca projektowi, do którego przystąpiła w tym roku szkolnym klasa VII z wychowawczynią. Jest to projekt pod auspicjami fundacji  ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Fundacja ta poleca również wartościowe teksty do czytania dzieciom i przez dzieci. Zachęcam do zajrzenia na stronę fundacji szukając pomysłu na książkę  http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista