Dzień Praw Dziecka

20 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Ucznia spotkała się z uczniami, aby przypomnieć im jakie mają prawa, gdzie mogą znaleźć i do kogo mogą się w zwrócić, gdy ktoś tych praw nie przestrzega.

Uczniowie klas I-III nauczyli się rymowanki - pokazywanki  do słów:

Mały człowiek, duża sprawa.

Mały człowiek ma swe prawa.

Strzegąc praw tych należycie,

układamy dziecku życie”.

Poznali dokumenty, w których zawarte są prawa dziecka. Samodzielnie odczytywali informacje na temat tego, co im wolno. Bawili się przy piosence Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są". Pracując w zespołach układali różne postaci z kilku elementów. Dzięki temu zadaniu spostrzegli, że każdy z nas jest inny. Wygląda inaczej, mieszka gdzie indziej, lubi jeść i robić co innego, a mimo to każdy ma takie same prawa.

Starszaki tego dnia bliżej poznały postać Janusza Korczaka oraz przypomniały, jakie mają i gdzie zapisane są ich prawa. Efektem zajęć było zapisanie bądź narysowanie na papierowych, kolorowych kółkach swoich praw, które zawisły na "Parasolu Praw Dziecka" na szkolnym korytarzu.