Szkolny Dzień Języka Ojczystego

„Jeżeli Ojczyzna jest domem naszym, to język jest dachem ów dom osłaniającym”

Szkolny Dzień Języka Ojczystego

W piątek 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto upamiętnione zostało ilustracjami i informacjami na korytarzach szkolnych oraz wystawką różnorodnych słowników.

Z tej okazji klasy młodsze wzięły udział w konkursie recytatorskim "Wierszyki łamiące języki”. Z każdej klasy został wyłoniony mistrz recytacji: Ewa Kucińska kl.I, Filip Madej kl.II, Gabriel Dobrzeniecki kl.III. Mistrzowie otrzymali plakietki z napisem ,,MISTRZ RECYTACJI S.P. BAŻYNY” oraz pamiątkowe dyplomy.

Komisja wyróżniła również 6 uczniów, po dwóch z każdej klasy:

z I - Jeremiasz Dobrzeniecki i Kacper Szyjer,

z II - Alicja Kantorczyk i Karolina Urbańska,

z III - Zuzanna Nej i Anna Lipka.

Wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek, a osoby wyróżnione nagrody rzeczowe.

Również klasy starsze wzięły udział w konkursowym quizie "Jak to napisać/powiedzieć po polsku”. Chętni uczniowie codziennie odpowiadali na pytania związane z poprawnym używaniem języka polskiego. W sumie w quizie wzięło udział 27 uczniów. Nikt nie zdobył tytułu "Nadzwyczajnego Polonisty”, ale najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła uczennica klasy VI Maja Krawczyk – zdobyła I miejsce i otrzymała tytuł "Znawczyni Języka Ojczystego”. Drugie miejsce przypadło uczniowi klasy VIII – Oskarowi Jaroszewicz, a trzecie miejsce zdobyły dwie uczennice z klasy VI: Zuzanna Samek i Oliwia Jankowska. Wszyscy oni otrzymali plakietki "Znawca Języka Ojczystego” oraz dyplomy i nagrodę rzeczową.

Na wyróżnienie zasługują uczennice z klasy V  Wiktoria Lindorf, Julia Mindza i Alicja Łukasik, które systematycznie udzielały odpowiedzi.